לפני שאתם מפסיקים לאכול בשר וחוזרים לעשן

באמת שאני לא מבין למה כל כך קשה לעיתונים רציניים לדווח על ידיעות מדעיות בצורה סבירה. אני אפילו לא אומר טובה, רק סבירה. וזה כולם: ynet, הארץ, הגארדיין הבריטי, כולם פעם אחר פעם נכשלים במשימה הפשוטה של לקרוא את ההודעה לעיתונות, לראיין שניים-שלושה מומחים, ולדווח מבלי להיגרר לסנסציות (הפעם, הפתיע לטובה הניו יורק טיימס).

אז כפי שאתם מבינים, אני כותב את הדברים לעיל בעקבות הידיעה שמככבת בעיתונים ובקירות הפייסבוק לפיה בשר אדום ובשר מעובד מעלים את הסיכון לחלות בסרטן כמו טבק. אז לפני שאתם חוזרים לעשן, אני אתחיל בנתון הכי חשוב: מעשנים חולים  בסרטן הריאות פי 25 מלא מעשנים. הם גם חולים בסוגים אחרים של סרטן ובמחלות אחרות בשיעורים גבוהים בהרבה מלא מעשנים, אבל אני אסתפק בנתון הזה. לעומת זאת, לפי המחקר החדש של ארגון הבריאות העולמי, אכילת בשר מעובד מעלה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ב-18% על כל 50 גרם של בשר מעובד ביום. כלומר, אם אתם אוכלים 100ג' בשר מעובד ביום (שזה קצת מעל הממוצע בישראל) אז הסיכוי שלכם לחלות בסרטן המעי הגס במהלך חייכם עולה מבערך 5% לבערך 6.8%. זה משמעותי, אבל זה בכלל לא קרוב להשפעות המסרטנות של טבק (כאמור, השוו 18% ל-2500%). החוקרים טוענים שיש סיבות לחשוש שבשר מעובד משפיע גם על סוגים אחרים של סרטן (לבלב, ערמונית, בטן), אבל בשלב זה אין מספיק ראיות כדי לומר בוודאות.

מה כן נכון? אנשי בריאות מסווגים חומרים לפי מידת הביטחון שיש להם לכך שהם מסרטנים. מידת ביטחון גבוהה לא אומר שההשפעה המסרטנת גבוהה. טבק הוא חומר שידוע שהוא מסרטן ברמת וודאות מאוד גבוהה, לכן הוא נמצא בקבוצה 1, כמו למשל אסבסט. לאור המחקר החדש גם בשר מעובד מצטרף לקבוצה הזו. לגבי בשר אדום, יש סבירות (אבל לא וודאות) שגם הוא מסרטן, ולכן הוא נכנס לקבוצה A2, כמו למשל תרכובות עופרת וגם להיות מעצב שיער.

מעבר לזה, אחרי שקראתי את הדו"ח לי נשארו קצת ספקות, אבל אני לא מומחה לבריאות, ולכן, בניגוד לעיתונאים, אני רוצה להיות קצת יותר זהיר ולא לכתוב דברים חסרי אחריות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s